© Eric Doggett Studios, 2010

برترین خودروهای ساخت آمریکا

اختراع اتومبیل افتخاری است که آمریکایی‌ها از آن بی نصیب‌اند چرا که این افتخار قبل از آمریکایی‌ها و توسط پتنت موتورواگِن مهندس آلمانی آقای کارل بنز در سال ۱۸۸۶ کسب شده است. درست است که آمریکایی‌ها مخترع اتومبیل نبوده‌اند اما بی‌شک حق بزرگی بر گردن این صنعت دارند و خیلی زود و در سال ۱۹۰۴ توانستند صنعت خودروسازی را تحت سلطه خودشان درآورند و این سلطه تا جایی پیش رفت که در سال ۱۹۱۳ قریب به ۸۰ درصد اتومبیل‌های تولید شده در جهان محصول ایالات متحده بودند. اتومبیل‌سازان آمریکائی که تنها در سال ۱۹۰۸ تعداد فعال آنها به ۲۵۳ می‌رسید همواره در بحث تکنولوژی جدید پیش‌گام بوده و رتبه بالائی از این نظر داشته اند.

بنابراین وقتی آمریکایی‌ها روز ۴ جولای (استقلال آمریکا) را گرامی می‌دارند، چرا ۱۰ خودرو مهم و برتر آمریکایی در طول تاریخ که مایه مباهاتشان است را گرامی ندارند؟ این اتومبیل‌ها به طور ویژه‌ای در مباحثی نظیر تکنولوژی، طراحی، مهندسی و از همه مهم‌تر اثری که بر جامعه و فرهنگ توده مردم گذاشته‌اند همواره پیشرو بوده‌اند. در واقع اینها ماشین‌هایی هستند که دنیای ما را تغییر دادند.

 Top 10 Greatest American Cars of All Time
در ادامه این ۱۰ خودرو را که از نظر نشریه موتورترِند بعنوان بزرگترین خودروهای آمریکایی تمام دوران هستند به شما معرفی می‌کنیم. ممکن است بعد از مطالعه این لیست خودروهای دیگری هم به نظرتان برسند که با استدلال منطقی شایستگی حضور در این لیست را داشته‌اند در این صورت اتومبیل مد نظر خود را به ما هم معرفی کنید.

فورد مدل T
آقای هنری فورد که پایه‌گذار خط تولید‌انبوه در صنعت خودروسازی بود، این خودرو را به مدت ۱۹ سال از ۱۹۰۸ تا ۱۹۲۷ روی خط تولید نگه داشت و در این میان ۱۵ میلیون دستگاه از فورد مدل T به تولید رسید. در سال ۱۹۲۶ با بهبود روند سازوکار تولید انبوه، قیمت این خودرو از ۸۲۵ دلار به تنها ۲۶۰ دلار رسید. فورد مدل T تنها یک خودرو نبود بلکه وسیله‌ای بود که صنعت آمریکا را دگرگون کرد. مراکز خرید، متل ها، استراحت‌گاه‌ها، خانه‌های ارزان‌قیمت و تولید رونق گرفته همگی ویژگی‌های آمریکای پیشرفته قرن ۲۰ بودند و ویژگی مشترک همه آنها این بود که فورد مدل T در شکل‌گیری آنها نقش ویژه‌ای داشت.

1908 Ford Model T
فورد مدل ۱۸
این خودرو که ابتدا در سال ۱۹۳۲ عرضه شد اولین خودرو تولید انبوه V-8 در جهان بود و الگویی ایجاد کرد که هم‌اکنون هم در خودروهای آمریکایی پیاده می‌شود. خودروهای V-8 فورد در دهه ۱۹۳۰ به خاطر عملکرد مطلوب خود، بسیار ارزشمند شدند و در همین ارتباط آقای جان دیلینگر که یک گانگستر بود به خاطر ساخت چنین اتومبیل سریع و محکمی نامه‌ای برای تشکر به آقای هنری فورد نوشت. بعد از جنگ جهانی دوم هم این خودرو بدلیل ارزان و فراوان بودن و تنظیم‌پذیری راحت برای ارائه عملکردی بهتر، ستون فقرات تشکیل جنبش Hot Rod شد به نحوی که فوردهای ۳۲ هنوز هم از مطلوب‌ترین گزینه‌های Hot Rod ها هستند.

1932 Ford Model 18
دوسنبرگ مدل SJ
این مدل که در سال ۱۹۳۲ عرضه شد دقیقاً در نقطه مقابل فوردها و شورولت‌های ارزان‌قیمتی که اغلب آمریکایی‌ها با افسردگی آنها را سوار می‌شدند قرار گرفت. دوسنبرگ SJ یک مدل ساده، دست‌ساز و ارزان‌قیمت بود که در دهه ۱۹۳۰ نقشی معادل بوگاتی ویرون در دنیای امروزی را ایفا می‌کرد. این خودرو به موتور ۸ سیلندر خطی با دو میل سوپاپ و ۴ سوپاپ به ازای هر سیلندر به همراه سوپرچارجر مجهز بود که اتومبیل را قادر می‌ساخت در دنده دو به سرعت ۱۶۷ کیلومتر بر ساعت و در دنده ۳ به سرعت ۲۲۵ کیلومتر بر ساعت برسد حتی در سال ۱۹۳۶ یک مدل سبک وزن رودستر از این خودرو توانست میانگین سرعت ۲۱۷ کیلومتر بر ساعت را در بازه زمانی ۲۴ ساعته در صحرای نمک بونِویل از خود بر جای بگذارد تنها ۳۶ دستگاه از این خودرو در حدفاصل ۱۹۳۲ تا ۱۹۳۵ به تولید رسید که تنها دو تای آنها از نوع فاصله محوری کوتاه (short-wheelbase) بودند که هم‌اکنون در تملک گری کوپر و کلارک گابل می‌باشند.

1934 Duesenberg Model SJ
جیپ MB
جیپ، هواپیمای داکوتا و مهارت در نشست و برخواست با هواپیما سه ابزاری بودند که باعث پیروزی آمریکا در جنگ جهانی دوم شدند. طبق ادعای دوایت آیزنهاور فرمانده متفقین در طول جنگ جهانی دوم بیشتر از ۷۰۰,۰۰۰ دستگاه جیپ به تولید رسید که باعث شد دست برتر در نبردهای زمینی ازآن نیروهای متفقین باشد. این خودرو پس از جنگ هم نقش ویژه‌ای در کارهای به‌مراتب صلح‌جویانه‌تر از قبیل گشت و گذار و تفریح و ایجاد ارتباط میان توانایی و استایل و قابلیت برعهده داشت. جیپ با گذشت سالیان دراز و در قرن ۲۱ هم انتخاب مناسبی برای افرادی که از رانندگی با SUVها لذت می‌برند به شمار می‌رود.

1945 Jeep MB
اولدزموبیل راکت ۸۸
سبک موسیقی راک‌اندرول در ابتدا از یک موسیقی که در مورد این خودرو سروده شده بود پایه‌گذاری شد. این قطعه موسیقی که در سال ۱۹۵۱ و در استودیویی در ممفیس ضبط شد، راکت ۸۸ نام داشت و در مورد سریع‌ترین سدان آمریکایی قابل خرید در آن روزگار بود. اولدزموبیل راکت ۸۸ که از آن بعنوان نخستین ماسل‌کار آمریکایی یاد می‌شود به موتور ۱۳۵ اسب بخاری V8 مجهز بود و اولین بار در سال ۱۹۴۹ پا به خیابان‌ها گذاشت. قطعه ضبط شده راکت ۸۸ خیلی زود مقبولیت یافت و منجر به شروع کار سان رکوردز شد یعنی جایی که نوازندگانی مانند B.B. King، جری لی لویس، جانی کش و البته الویس پریسلی کار خود را از آنجا شروع کردند.

1950 Oldsmobile "Rocket" 88
شورولت کوروت
این خودرو ده سال قبل‌تر پورشه ۹۱۱ و در سال ۱۹۵۳ رونمائی شد. نسل دوم این خودرو که توسط بیل میچل طراحی شد به سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری ۳۲۷ و جعبه دنده ۴ سرعته دستی مجهز بود و نسبت به هم‌دوره‌های اسپرت خودش نظیر جگوار E Type عملکرد به‌مراتب بهتری را به نمایش می‌گذاشت. حتی مدل امروزی Z06 هم با موتور ۶۵۰ اسب‌بخاری، سطحی از عملکرد و تکنولوژی را ارائه می‌دهد که رقبای آن اغلب با قیمت‌های ۲ تا ۳ برابر گرانتر ارائه می‌دهند.

2016 Chevrolet Corvette
فورد موستانگ
فورد موستانگ نه تنها بنیان‌گذار یک کلاس جدید خودرویی یعنی پونی‌کارها است، بلکه یکی از اولین خودروهایی است که به طور ویژه برای قشر خاصی از جامعه ساخته شده است. هنگامی که آقای لی آیاکوکا پی برد که نسل جوانی که به سن دریافت گواهینامه رسیده‌اند خواهان اتومبیلی به‌مراتب متفاوت‌تر از اتومبیل‌های بزرگ والدینشان هستند، آقای هال اسپرلیش برنامه‌ریز محصولات فورد پیشنهاد ترکیب قوای محرکه فورد فالکون با بدنه‌ای متفاوت و اسپرتی را داد که منجر به ساخت موستانگ شد. موستانگ آنقدر مقبولیت یافت که در ۱۸ ماه نخست بعد از عرضه ۱ میلیون دستگاه فروخت. این در حالی بود که فورد موستانگ پتانسیل واقعی خود را تا سال ۱۹۶۵ و عرضه مدل GT350 نشان نداده بود و در این زمان بود که فورد به فرمولی از موفقیت رسید که اکنون بعد از گذشت بیش از ۵۰ سال هنوز هم سرپاست.

2016 Ford Mustang GT
فورد GT
فورد GT داستان تولید جالبی دارد که از این قرار است: هنری فورد دوم در تلاش بوده تا با پرداخت ۱۰ میلیون دلار نیمی از سهام فراری را بخرد. مذاکرات دو خودرو ساز ۹ ماه به طول می‌انجامد و در نهایت بین دو طرف توافق صورت می‌گیرد تا در تاریخ ۴ جولای ۱۹۶۳ هنری فورد در مارانللو حضور به‌هم رساند. هم‌چنین ساخت یک خودرو اسپرت مشترک هم با موتور V-12 فراری و شاسی فورد از قبل در دستور کار دو طرف قرار داشت. اما انزو فراری در لحظات آخر از توافق سر باز زد. همین امر انگیزه‌ای برای فورد شد تا مدل اسپرت خودش را به‌تنهایی و بدون کمک فراری بسازد و بتواند با این خودرو به سلطه فراری در لمانز پایان دهد. این امر به وقوع پیوست و فورد GT توانست در مسابقات ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۹ لمانز در چهار دوره پیاپی به پیروزی برسد.

1966 Ford GT
کرایسلر مینی‌ون
پیش از معرفی کرایسلر مینی ون، کمپانی‌های فولکس واگن با مدل میکروباس در دهه ۶۰ و لانچیا با مدل مگاگاما در سال ۱۹۷۸ ایده‌هایی از یک خودرو مینی ون را به نمایش گذاشته بودند. آقای لی آیاکوکا و هال اسپرلیش که ۲۰ سال قبل حاصل کار مشترک آنها در کمپانی فورد به تولید مدل موستانگ منجر شده بود این بار در سال ۱۹۸۳ و در قالب کمپانی کرایسلر به هم پیوسته و اتومبیلی ساختند که ترکیبی کامل از راحتی، جاداری و قابلیت رانندگی را ارائه می‌کرد. این اتومبیل که با نام مینی ون خطاب می‌شد در اصل پایه‌گذار تاسیس کلاسی به همین عنوان شد. کرایسلر مینی ون، اتومبیلی موتور جلو با درهای جانبی کشویی و پکیج صندلی‌های فوق‌العاده منعطف برای ۷ یا ۸ نفر سرنشین بود.

1984 Chrysler Minivan
تسلا مدل S
این یک حقیقت است که تسلا مدل S با نوآوری، کارآفرینی و کیفیت بسیار بالائی به تولید رسیده است. عواملی که روی‌هم‌رفته صنعت خودروسازی آمریکا را به بزرگترین، ثروتمندترین و قدرتمندترین‌های این صنعت در دنیا تبدیل کرد. اما چه عواملی باعث شد تسلا مدل S که سابقه چندانی هم ندارد بعنوان یکی از بزرگترین خودروهای آمریکایی تمام دوران بدل شود؟ جواب این سوال را می‌توان بر تاثیری که این خودرو روی اذهان مردم گذاشت جستجو کرد. تسلا مدل S اتومبیلی بود که با ورود خود به بازار دیدگاه اتومبیل‌دوستان را نسبت به خودروهای الکتریکی عوض کرد و ثابت کرد که یک اتومبیل الکتریکی هم می‌تواند به اندازه اتومبیل‌های بنزین‌سوز هیجان‌انگیز باشد. اگر هنوز هم در مورد هیجان‌انگیز بودن تسلا مردد هستید باید بگوئیم که این خودرو با شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر ۳٫۲ ثانیه‌ای، بهترین عملکرد را در میان تمام سدان‌های آمریکایی تولید شده تا کنون دارد.

2015 Tesla Model S